Nichicon UPM1C122MHD1TO
UPM1C122MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C122MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C122MHD1TO.pdf
Availability of UPM1C122MHD1TO
QUANTITY
UPM1C122MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C122MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM1C122MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C122MHD1TO
Related LinksUPM1C12, UPM1C122MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C122MHD1TO Details Description
Related parts for UPM1C122MHD1TO
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 3" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
680UF 10V 10X10 datasheet.pdf