Nichicon UPM1C222MHD6TN
UPM1C222MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C222MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C222MHD6TN.pdf
Availability of UPM1C222MHD6TN
QUANTITY
UPM1C222MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C222MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPM1C222MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.62A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C222MHD6TN
Related LinksUPM1C22, UPM1C222MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C222MHD6TN Details Description
Related parts for UPM1C222MHD6TN
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
FEED datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
PT BULB D-A ASSY W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
PLUG-INWOBBLE COIL SPRING DPDT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 33MM datasheet.pdf
IC SEC SIDE SYNC RECT DRV 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf