Nichicon UPM1C272MHD6
UPM1C272MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C272MHD6
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C272MHD6.pdf
Availability of UPM1C272MHD6
QUANTITY
UPM1C272MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C272MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1C272MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C272MHD6
Related LinksUPM1C2, UPM1C272MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C272MHD6 Details Description
Related parts for UPM1C272MHD6
CONN CAP 20POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7.2A 8DSO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30M OHM 10% 100W datasheet.pdf
AM63237-102 WIRE INSERTER KNIFE datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf