Nichicon UPM1C272MHD6
UPM1C272MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C272MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C272MHD6.pdf
Availability of UPM1C272MHD6
QUANTITY
UPM1C272MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C272MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1C272MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C272MHD6
Related LinksUPM1C2, UPM1C272MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C272MHD6 Details Description
Related parts for UPM1C272MHD6
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V TSOP-5 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
ILLUMINATED SWITCH datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
500UF 40V 19.3X41.7 85C AXI datasheet.pdf