Nichicon UPM1C470MDD1TA
UPM1C470MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C470MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C470MDD1TA.pdf
Availability of UPM1C470MDD1TA
QUANTITY
UPM1C470MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C470MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPM1C470MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C470MDD1TA
Related LinksUPM1C47, UPM1C470MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C470MDD1TA Details Description
Related parts for UPM1C470MDD1TA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 14CDIP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
METRAL RCT RA PF 4X6 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 1A 45DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE+ 42UH SMD datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D .800A 600V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf