Nichicon UPM1C470MDD1TA
UPM1C470MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C470MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C470MDD1TA.pdf
Availability of UPM1C470MDD1TA
QUANTITY
UPM1C470MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C470MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPM1C470MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C470MDD1TA
Related LinksUPM1C47, UPM1C470MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C470MDD1TA Details Description
Related parts for UPM1C470MDD1TA
TRANS NPN 80V 10A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS BRKWAY DL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 04CKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf