Nichicon UPM1E390MDD
UPM1E390MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E390MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E390MDD.pdf
Availability of UPM1E390MDD
QUANTITY
UPM1E390MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E390MDD
Internal Part NumberEIS-UPM1E390MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance650 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E390MDD
Related LinksUPM1E, UPM1E390MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E390MDD Details Description
Related parts for UPM1E390MDD
CONN MAGJACK 3PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK ZINC datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
GN SERIES 12" TFT USB E-LAN datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf