Nichicon UPM1E471MHD6TO
UPM1E471MHD6TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E471MHD6TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E471MHD6TO.pdf
Availability of UPM1E471MHD6TO
QUANTITY
UPM1E471MHD6TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E471MHD6TO
Internal Part NumberEIS-UPM1E471MHD6TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current785mA
Impedance70 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E471MHD6TO
Related LinksUPM1E47, UPM1E471MHD6TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E471MHD6TO Details Description
Related parts for UPM1E471MHD6TO
SENSR OPTO TRANS 1MM REFL TH PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB EMRGNCY STOP 30MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC60B/AE60G/AKC60B datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 4POS datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 6X1X1" 7A CRS datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf