Nichicon UPM1H391MHD1TO
UPM1H391MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM1H391MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPM1H391MHD1TO.pdf
Availability of UPM1H391MHD1TO
QUANTITY
UPM1H391MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1H391MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM1H391MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1H391MHD1TO
Related LinksUPM1H39, UPM1H391MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1H391MHD1TO Details Description
Related parts for UPM1H391MHD1TO
CORD ALLIG-ALLIG W/BOOT 48" RED datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 0805 datasheet.pdf
RA REC PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CONN PIN 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER HT 3CH 500CPR 11MM datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DM-AY/A INT MOD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf