Nichicon UPM1H6R8MDD1TA
UPM1H6R8MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPM1H6R8MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPM1H6R8MDD1TA.pdf
Availability of UPM1H6R8MDD1TA
QUANTITY
UPM1H6R8MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1H6R8MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPM1H6R8MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1H6R8MDD1TA
Related LinksUPM1H6R, UPM1H6R8MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1H6R8MDD1TA Details Description
Related parts for UPM1H6R8MDD1TA
IC OPAMP DIFF 360MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SINGLE PLUG-IN BRIDGE 2POS GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 300 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RJ45 COUPLR CAT6 W/CBL 1.5M datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CORE MODULE BD XCORE-XA DEBUG datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf