Nichicon UPM1J151MPD1TD
UPM1J151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J151MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J151MPD1TD.pdf
Availability of UPM1J151MPD1TD
QUANTITY
UPM1J151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1J151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J151MPD1TD
Related LinksUPM1J15, UPM1J151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J151MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1J151MPD1TD
SIDAC BIDIR 75V 400A DO-214AA datasheet.pdf