Nichicon UPM1J181MHD6
UPM1J181MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J181MHD6
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J181MHD6.pdf
Availability of UPM1J181MHD6
QUANTITY
UPM1J181MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J181MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1J181MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J181MHD6
Related LinksUPM1J1, UPM1J181MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J181MHD6 Details Description
Related parts for UPM1J181MHD6
LED ORANGE DIFF 2SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 2K/200CT IMPED datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 8SRT datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf