Nichicon UPM1J221MHD6
UPM1J221MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J221MHD6
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J221MHD6.pdf
Availability of UPM1J221MHD6
QUANTITY
UPM1J221MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J221MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1J221MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance70 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J221MHD6
Related LinksUPM1J2, UPM1J221MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J221MHD6 Details Description
Related parts for UPM1J221MHD6
FAN BLOWER CF 258X47.5MM 12VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
TXRX PHY 10/T100 3.3V RMII 32QFN datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GUIDE BAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 18V datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 11 DB DC 18GHZ datasheet.pdf