Nichicon UPM1J820MPD1TD
UPM1J820MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J820MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J820MPD1TD.pdf
Availability of UPM1J820MPD1TD
QUANTITY
UPM1J820MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J820MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1J820MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J820MPD1TD
Related LinksUPM1J82, UPM1J820MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J820MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1J820MPD1TD
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
SPADE TONGUE TERMINAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf