Nichicon UPM1K270MED
UPM1K270MED picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K270MED
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K270MED.pdf
Availability of UPM1K270MED
QUANTITY
UPM1K270MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K270MED
Internal Part NumberEIS-UPM1K270MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance630 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K270MED
Related LinksUPM1K, UPM1K270MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K270MED Details Description
Related parts for UPM1K270MED
FIXED IND 470NH 590MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf