Nichicon UPM1K471MHD
UPM1K471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K471MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K471MHD.pdf
Availability of UPM1K471MHD
QUANTITY
UPM1K471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K471MHD
Internal Part NumberEIS-UPM1K471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K471MHD
Related LinksUPM1K, UPM1K471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K471MHD Details Description
Related parts for UPM1K471MHD
FUSE M/V E-RATED 25E 15.5KV datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
LED MINI ZENIGATA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
IC HYBRID MOD AUD PWR AMP AB 2CH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf