Nichicon UPM1K471MHD
UPM1K471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K471MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K471MHD.pdf
Availability of UPM1K471MHD
QUANTITY
UPM1K471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K471MHD
Internal Part NumberEIS-UPM1K471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K471MHD
Related LinksUPM1K, UPM1K471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K471MHD Details Description
Related parts for UPM1K471MHD
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf