Nichicon UPM1K820MHD6
UPM1K820MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K820MHD6
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K820MHD6.pdf
Availability of UPM1K820MHD6
QUANTITY
UPM1K820MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K820MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1K820MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current273mA
Impedance270 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K820MHD6
Related LinksUPM1K8, UPM1K820MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K820MHD6 Details Description
Related parts for UPM1K820MHD6
FIXED IND 50UH 2.6A 71.5 MOHM TH datasheet.pdf
MULTIPLEXER HS 8INPUT 16SOIC datasheet.pdf
TERM DIN RL SAKG 40 II/32 KRG BR datasheet.pdf
SWITCH HI TEMP BASIC 1A 250 VAC datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf