Nichicon UPM1V102MHD61TN
UPM1V102MHD61TN picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V102MHD61TN
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V102MHD61TN.pdf
Availability of UPM1V102MHD61TN
QUANTITY
UPM1V102MHD61TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V102MHD61TN
Internal Part NumberEIS-UPM1V102MHD61TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V102MHD61TN
Related LinksUPM1V10, UPM1V102MHD61TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V102MHD61TN Details Description
Related parts for UPM1V102MHD61TN
RELAY SSR SPST 350V 100MA 6-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SO datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TXRX SFF 4/2/1GBD 2X7 DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.56W DO214AC datasheet.pdf
IC DRIVER VIDEO CAP-LESS 8MSOP datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
15POS M HD. WATER RES R.A.350 datasheet.pdf