Nichicon UPM1V272MHD6
UPM1V272MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V272MHD6
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V272MHD6.pdf
Availability of UPM1V272MHD6
QUANTITY
UPM1V272MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V272MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1V272MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V272MHD6
Related LinksUPM1V2, UPM1V272MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V272MHD6 Details Description
Related parts for UPM1V272MHD6
TERM BLOCK HDR 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 227 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf