Nichicon UPM1V330MED
UPM1V330MED picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V330MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V330MED.pdf
Availability of UPM1V330MED
QUANTITY
UPM1V330MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V330MED
Internal Part NumberEIS-UPM1V330MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V330MED
Related LinksUPM1V, UPM1V330MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V330MED Details Description
Related parts for UPM1V330MED
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MMIC AMP GAAS HI GAIN 6-20GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.4W MONO AB 9WLP datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 12.7MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 310MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 16.7VC SMD datasheet.pdf
HI-RES LENS 25MM 4M datasheet.pdf