Nichicon UPM1V391MPD
UPM1V391MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V391MPD
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V391MPD.pdf
Availability of UPM1V391MPD
QUANTITY
UPM1V391MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V391MPD
Internal Part NumberEIS-UPM1V391MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current955mA
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V391MPD
Related LinksUPM1V, UPM1V391MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V391MPD Details Description
Related parts for UPM1V391MPD
CONN RCPT 78POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CRIMPING DIE SPL0621E1 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SRT datasheet.pdf