Nichicon UPM1V391MPD1TD
UPM1V391MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V391MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V391MPD1TD.pdf
Availability of UPM1V391MPD1TD
QUANTITY
UPM1V391MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V391MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1V391MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current955mA
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V391MPD1TD
Related LinksUPM1V39, UPM1V391MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V391MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1V391MPD1TD
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER SC/FC DUPLX HYBRD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR/SPI 44QFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf