Nichicon UPM2A101MHD6
UPM2A101MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A101MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A101MHD6.pdf
Availability of UPM2A101MHD6
QUANTITY
UPM2A101MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A101MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM2A101MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A101MHD6
Related LinksUPM2A1, UPM2A101MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A101MHD6 Details Description
Related parts for UPM2A101MHD6
IC 14BIT SERIAL/DESERIAL 64-TQFP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SSOP datasheet.pdf
IND DELAY LINE 4.0NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
IC COMP PUSHPULL 1.6V QUAD 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/8" datasheet.pdf
CABLE R/A 2POS FEMALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 15ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf