Nichicon UPM2A121MHD1TO
UPM2A121MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A121MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A121MHD1TO.pdf
Availability of UPM2A121MHD1TO
QUANTITY
UPM2A121MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A121MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM2A121MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current519mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A121MHD1TO
Related LinksUPM2A12, UPM2A121MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A121MHD1TO Details Description
Related parts for UPM2A121MHD1TO
PWR JACK DC PCB MNT 2.5MM datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO 2POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41G datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 3V 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 10% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
PLUG RJ-45 BAYONET DBL END 100' datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 204MA 2.88 OHM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DAC8760 datasheet.pdf
Ultralow Power, 1.8 V, 3 mm ] 3 mm, 2-Channel Capacitance Converter IC datasheet.pdf