Nichicon UPM2A2R2MDD1TD
UPM2A2R2MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A2R2MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A2R2MDD1TD.pdf
Availability of UPM2A2R2MDD1TD
QUANTITY
UPM2A2R2MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A2R2MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM2A2R2MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance6.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A2R2MDD1TD
Related LinksUPM2A2R, UPM2A2R2MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A2R2MDD1TD Details Description
Related parts for UPM2A2R2MDD1TD
TEST LEAD STKG BANA-MINGRABR 24" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 18A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
PTC THERMISTOR 150MA A1042 datasheet.pdf