Nichicon UPM2A331MHD6
UPM2A331MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A331MHD6
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A331MHD6.pdf
Availability of UPM2A331MHD6
QUANTITY
UPM2A331MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A331MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM2A331MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.08A
Impedance70 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A331MHD6
Related LinksUPM2A3, UPM2A331MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A331MHD6 Details Description
Related parts for UPM2A331MHD6
INSERT MALE 6POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6PIN BLK/SILVER datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4.2NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf