Nichicon UPM2A390MPD1TD
UPM2A390MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A390MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A390MPD1TD.pdf
Availability of UPM2A390MPD1TD
QUANTITY
UPM2A390MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A390MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM2A390MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current202mA
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A390MPD1TD
Related LinksUPM2A39, UPM2A390MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A390MPD1TD Details Description
Related parts for UPM2A390MPD1TD
SIDACTOR BI 170V 50A DO15 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BELT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf