Nichicon UPM2A390MPD6
UPM2A390MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A390MPD6
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A390MPD6.pdf
Availability of UPM2A390MPD6
QUANTITY
UPM2A390MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A390MPD6
Internal Part NumberEIS-UPM2A390MPD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current193mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A390MPD6
Related LinksUPM2A3, UPM2A390MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A390MPD6 Details Description
Related parts for UPM2A390MPD6
CAP FILM 0.024UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 27POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ48B datasheet.pdf
RES CHAS MNT 634 OHM 1% 5W datasheet.pdf