Nichicon UPM2C220MHD
UPM2C220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2C220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPM2C220MHD.pdf
Availability of UPM2C220MHD
QUANTITY
UPM2C220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2C220MHD
Internal Part NumberEIS-UPM2C220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2C220MHD
Related LinksUPM2C, UPM2C220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2C220MHD Details Description
Related parts for UPM2C220MHD
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16 AWG #6 P-G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DELCON 5VDCIN/250VDC 1.8AOUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 4POS T/H datasheet.pdf