Nichicon UPM2C220MHD1TO
UPM2C220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM2C220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPM2C220MHD1TO.pdf
Availability of UPM2C220MHD1TO
QUANTITY
UPM2C220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2C220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM2C220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2C220MHD1TO
Related LinksUPM2C22, UPM2C220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2C220MHD1TO Details Description
Related parts for UPM2C220MHD1TO
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1156POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED OSLON SQUARE BLUE datasheet.pdf
CAP 190F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
DDR3 2GB SODIMM datasheet.pdf
26500 37#20 2#16 S TH PLUG LC datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf