Nichicon UPM2C330MHD1TO
UPM2C330MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM2C330MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPM2C330MHD1TO.pdf
Availability of UPM2C330MHD1TO
QUANTITY
UPM2C330MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2C330MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM2C330MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2C330MHD1TO
Related LinksUPM2C33, UPM2C330MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2C330MHD1TO Details Description
Related parts for UPM2C330MHD1TO
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf