Nichicon UPM2G2R2MPD1TD
UPM2G2R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2G2R2MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPM2G2R2MPD1TD.pdf
Availability of UPM2G2R2MPD1TD
QUANTITY
UPM2G2R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2G2R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM2G2R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2G2R2MPD1TD
Related LinksUPM2G2R, UPM2G2R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2G2R2MPD1TD Details Description
Related parts for UPM2G2R2MPD1TD
FIXED IND 10UH 3.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf