Nichicon UPM2V010MPD
UPM2V010MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2V010MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPM2V010MPD.pdf
Availability of UPM2V010MPD
QUANTITY
UPM2V010MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2V010MPD
Internal Part NumberEIS-UPM2V010MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2V010MPD
Related LinksUPM2V, UPM2V010MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2V010MPD Details Description
Related parts for UPM2V010MPD
OSC XO 17.734476MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL CAPSENSE CSA datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CAP FILM 220 PF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf