Nichicon UPM2W3R3MHD
UPM2W3R3MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2W3R3MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPM2W3R3MHD.pdf
Availability of UPM2W3R3MHD
QUANTITY
UPM2W3R3MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2W3R3MHD
Internal Part NumberEIS-UPM2W3R3MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2W3R3MHD
Related LinksUPM2W, UPM2W3R3MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2W3R3MHD Details Description
Related parts for UPM2W3R3MHD
CLIP BATTERY C CELL ALUM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/SOCKETS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2M OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
CABLE OPT 12X10GBPS 10M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
6POS MT - EDGE HOUSING datasheet.pdf