Nichicon UPM2W3R3MHD1TO
UPM2W3R3MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM2W3R3MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPM2W3R3MHD1TO.pdf
Availability of UPM2W3R3MHD1TO
QUANTITY
UPM2W3R3MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2W3R3MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM2W3R3MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2W3R3MHD1TO
Related LinksUPM2W3R, UPM2W3R3MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2W3R3MHD1TO Details Description
Related parts for UPM2W3R3MHD1TO
IC BUS TXRX 16-BIT DUAL TFBGA54 datasheet.pdf
SYST MARK 5.08MM 1-8 1=20 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOADED PCB GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PREMIUM 36X1200 GRAY TABLE MAT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf