Nichicon UPS0J330MDD1TD
UPS0J330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS0J330MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPS0J330MDD1TD.pdf
Availability of UPS0J330MDD1TD
QUANTITY
UPS0J330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS0J330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS0J330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS0J330MDD1TD
Related LinksUPS0J33, UPS0J330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS0J330MDD1TD Details Description
Related parts for UPS0J330MDD1TD
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAB CONTACT 2,8X0,8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 226 OHM 1% 10W datasheet.pdf