Nichicon UPS0J331MED
UPS0J331MED picture photo
Mfg. Part Number
UPS0J331MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPS0J331MED.pdf
Availability of UPS0J331MED
QUANTITY
UPS0J331MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS0J331MED
Internal Part NumberEIS-UPS0J331MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS0J331MED
Related LinksUPS0J, UPS0J331MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPS0J331MED Details Description
Related parts for UPS0J331MED
IC OCT D-TYP TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf