Nichicon UPS1A330MDD1TA
UPS1A330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS1A330MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPS1A330MDD1TA.pdf
Availability of UPS1A330MDD1TA
QUANTITY
UPS1A330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1A330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPS1A330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27.2mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1A330MDD1TA
Related LinksUPS1A33, UPS1A330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1A330MDD1TA Details Description
Related parts for UPS1A330MDD1TA
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
INDICATOR NEON CLEAR PANEL MNT datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP DC GD 50-54MHZ 49"BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf