Nichicon UPS1A471MPD1TD
UPS1A471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1A471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPS1A471MPD1TD.pdf
Availability of UPS1A471MPD1TD
QUANTITY
UPS1A471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1A471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1A471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1A471MPD1TD
Related LinksUPS1A47, UPS1A471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1A471MPD1TD Details Description
Related parts for UPS1A471MPD1TD
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ELECTRONIC FUSE HOTSWAP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf