Nichicon UPS1C332MHD1TN
UPS1C332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UPS1C332MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPS1C332MHD1TN.pdf
Availability of UPS1C332MHD1TN
QUANTITY
UPS1C332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1C332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UPS1C332MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1C332MHD1TN
Related LinksUPS1C33, UPS1C332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1C332MHD1TN Details Description
Related parts for UPS1C332MHD1TN
RES 820 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 220 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES MO 2W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf