Nichicon UPS1C332MHD1TN
UPS1C332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UPS1C332MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPS1C332MHD1TN.pdf
Availability of UPS1C332MHD1TN
QUANTITY
UPS1C332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1C332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UPS1C332MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1C332MHD1TN
Related LinksUPS1C33, UPS1C332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1C332MHD1TN Details Description
Related parts for UPS1C332MHD1TN
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 24OUT 6'C datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 8.44 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 16FT CABLE datasheet.pdf