Nichicon UPS1E101MED1TD
UPS1E101MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E101MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E101MED1TD.pdf
Availability of UPS1E101MED1TD
QUANTITY
UPS1E101MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E101MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1E101MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E101MED1TD
Related LinksUPS1E10, UPS1E101MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E101MED1TD Details Description
Related parts for UPS1E101MED1TD
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" R/A datasheet.pdf
COMB BAR 3POS 45MM OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
REFLECTOR RECTANGULAR 2"X 3.5" datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf