Nichicon UPS1E221MPD1TD
UPS1E221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E221MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E221MPD1TD.pdf
Availability of UPS1E221MPD1TD
QUANTITY
UPS1E221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1E221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E221MPD1TD
Related LinksUPS1E22, UPS1E221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E221MPD1TD Details Description
Related parts for UPS1E221MPD1TD
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC TRANSLATING TXRX 3ST SC-88 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.36 TH datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 31 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf