Nichicon UPS1E221MPD1TD
UPS1E221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E221MPD1TD.pdf
Availability of UPS1E221MPD1TD
QUANTITY
UPS1E221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1E221MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E221MPD1TD
Related LinksUPS1E22, UPS1E221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E221MPD1TD Details Description
Related parts for UPS1E221MPD1TD
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.36" CA datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 62MA 44 OHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf