Nichicon UPS1E682MHD
UPS1E682MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E682MHD
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E682MHD.pdf
Availability of UPS1E682MHD
QUANTITY
UPS1E682MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E682MHD
Internal Part NumberEIS-UPS1E682MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E682MHD
Related LinksUPS1E, UPS1E682MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E682MHD Details Description
Related parts for UPS1E682MHD
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 10.2A 7.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 180W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 88POS datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CORD PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 2.07A 555 MOHM datasheet.pdf