Nichicon UPS1H101MPD
UPS1H101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H101MPD.pdf
Availability of UPS1H101MPD
QUANTITY
UPS1H101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H101MPD
Internal Part NumberEIS-UPS1H101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current340mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H101MPD
Related LinksUPS1H, UPS1H101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H101MPD Details Description
Related parts for UPS1H101MPD
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 125MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
D4SL-4NDA-D4N datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf