Nichicon UPS1H331MPD
UPS1H331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H331MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H331MPD.pdf
Availability of UPS1H331MPD
QUANTITY
UPS1H331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H331MPD
Internal Part NumberEIS-UPS1H331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H331MPD
Related LinksUPS1H, UPS1H331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H331MPD Details Description
Related parts for UPS1H331MPD
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR/RCVR LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 1.05KVDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
HC HIGH PIN COUNT SO-16 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf