Nichicon UPS1H331MPD1TD
UPS1H331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H331MPD1TD.pdf
Availability of UPS1H331MPD1TD
QUANTITY
UPS1H331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1H331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H331MPD1TD
Related LinksUPS1H33, UPS1H331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H331MPD1TD Details Description
Related parts for UPS1H331MPD1TD
CONN HEADER RT/A 12POS .156 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 17.5NH 3A SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
SOCKET MINI BANANA PNL MNT GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf