Nichicon UPS1J101MPD
UPS1J101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1J101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPS1J101MPD.pdf
Availability of UPS1J101MPD
QUANTITY
UPS1J101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1J101MPD
Internal Part NumberEIS-UPS1J101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1J101MPD
Related LinksUPS1J, UPS1J101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1J101MPD Details Description
Related parts for UPS1J101MPD
CABLE 6COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf